Na této stránce se máte možnost seznámit s celkovými výsledky systému EKO‑KOM.
Systém EKO‑KOM od roku 1997 do konce roku 2019 zajistil pro své klienty využití a recyklaci pro 11 milionů tun odpadů z obalů.
Systém EKO‑KOM, který dlouhodobě plní podmínky autorizace zajišťuje, aby odpady z použitých obalů byly spotřebitelem vytříděny, odvezeny, následně dotříděny a konečně využity jako druhotná surovina. Systém EKO‑KOM tak za své klienty plní zákonné povinnosti, které jsou dány směrnicí EU
Do systému EKO‑KOM zajišťujícího sběrnou síť pro recyklaci obalů je dnes zapojeno 21 197 firem vyrábějících nebo dovážejících balené zboží. Tyto firmy prostřednictvím systému EKO‑KOM spolupracují s 6 146 obcemi ČR, ve kterých žije 10 632 482 obyvatel, tedy (99 % celé populace). Ti všichni tak mají možnost své odpady třídit a již 73% obyvatel ČR tak činí.
Prostřednictvím autorizované obalové společnosti firmy produkující balené zboží zajišťují sběr vytříděných obalových odpadů a jejich úpravu na kvalitní surovinu, pro kterou existuje racionální využití buď v ČR, nebo v zahraničí. Díky spolupráci průmyslu, měst a obcí se v ČR recykluje pětina domovního odpadu a 73% všech obalů.
Počet klientů zapojených do systému EKO‑KOM se již dlouhodobě drží na prakticky stejné úrovni. Počet dovozců, výrobců a plničů obalů a balených výrobků, kteří se rozhodli své zákonné povinnosti přenést na systém EKO‑KOM, v průběhu roku kolísá vlivem ukončení činnosti či fúzí některých společností. Zároveň je možné pozorovat mírný nárůst počtu zapojených obcí v systému EKO‑KOM, které provozují sběr tříděného odpadu na území své obce.
V roce 2019 klienti systému EKO‑KOM uvedli na trh a do oběhu 3 507 197 tun obalů.
Struktura složení materiálů používaných klienty systému EKO‑KOM k balení jejich výrobků se v letech prakticky nemění a liší se v pouhých jednotkách procent oproti předchozím letům.
Množství využitého odpadu každoročně stoupá. V roce 2019 zajistila společnost EKO‑KOM, a.s., za své klienty využití a recyklaci pro 888 339 tun odpadů z obalů.
Každý měsíc se systému EKO‑KOM daří využít či recyklovat přes 74 tisíc tun domovního a průmyslového odpadu.
Jak je vidět na grafu, v České republice se z obalů nejvíce recykluje papír, následuje sklo, plasty, kovy a nápojové kartony. V systému EKO‑KOM se celkem zrecyklovalo 73 % všech obalů. Systém EKO‑KOM kromě splnění zákonných povinností prokazatelně pozitivně přispěl i k ochraně životního prostředí v ČR.
Společnost EKO‑KOM za 23 let své existence vybudovala ve spolupráci s českým průmyslem a obcemi stabilní a efektivní systém, který je v rámci Evropy uznávaný a vysoce efektivní, a to jak z hlediska dosahované výše recyklace obalového odpadu, tak i z hlediska nákladů na třídění a recyklaci v přepočtu na jednoho občana za rok.
To jednoznačně potvrzuje studie BIO Intelligence Service, která byla zadána Evropskou komisí, a která mimo jiné srovnává náklady na třídění a recyklaci obalů vynakládaných v zemích EU s dosahovanou vysokou mírou recyklace. V roce 2014, po detailním posouzení, autoři studie došli k závěru, že z hlediska celkových nákladů je český systém sběru a využití obalových odpadů nejefektivnější ze srovnávaných zemí.
Na vysoké efektivitě systému se jednoznačně podílejí obce kvalitní organizací třídění, ale také občané, kteří třídí dobrovolně a dobře. Díky systematické osvětě třídí stabilně bezmála 3/4 obyvatel. Právě výchova dětí i dospělých k rozumnému a kvalitnímu třídění odpadu je jednou z činností společnosti EKO‑KOM.
Spolu s účastí na třídění postupně narůstá množství vytříděného odpadu na obyvatele. Za rok 2019 tak v průměru každý občan ČR vytřídil 51 kg plastů, skla, papíru a nápojových kartonů, což nás ve srovnání s Evropou řadí na přední příčky. Stále narůstající množství vytříděného odpadu mimo jiné ukazuje, že systém třídění je dostatečně dostupný a pro občany srozumitelný a pohodlný. Třídění odpadů se tak v současnosti aktivně věnuje již 73% obyvatel ČR, tedy bezmála tři čtvrtiny občanů!
Míry recyklace a využití požadované zákonem o obalech a vysokou efektivitu se systému EKO‑KOM daří dosahovat také díky mnoha podpůrným aktivitám: